Рання соціалізація цуценяти поділяється на вісім напрямків: фізичний, тактильний, звуковий, психологічний, смаковий, зоровий, соціальний та розвиток нюху.

 

 

Кожен із них має спеціальні завдання та особливості правильного формування. Деякі зовсім прості, інші потребують глибших знань та пояснень. Навчальні схеми не займають багато часу, але приносять неймовірні результати.

 

Пропоную торкнутися теми, про яку небагато інформації, а соціальна потреба – велика.

 

 

 

Вестибулярні тренінги – як частина фізичного розвитку цуценяти

 

Розділяючи особливості життя людей, собаки змушені разом з нами користуватися різними видами транспорту. Дехто швидко та добре адаптується. Але є багато собак, для яких поїздки в машині – неприємність, стрес та погане самопочуття, а для їх власників – хвилювання та проблеми на довгі роки.

 

Завдання вестибулярної сенсорної системи – інформувати ЦНС про активний та пасивний рух тіла і голови, щоб забезпечувати утримання рівноваги.

 

В нормальних умовах просторова орієнтація забезпечується спільною діяльністю двох систем: зорової та вестибулярної.

 

Але через видові особливості людина та собака мають фізіологічні відмінності, що відображаються при обробці інформації цих аналізаторів.

 

Псові – вид, що створений жити лише на землі, і нестійка, рухома поверхня під лапами – це сигнал небезпеки. Еволюційно люди в цьому питанні лояльніші, бо здатні не лише лазити, а й проводити довший час на нестійких та відносно рухомих поверхнях – деревах.

 

Тому наш мозок не сприймає неспівпадіння зорової та вестибулярної інформації настільки ж критично, як нервова система собаки. Людині набагато легше призвичаїтись до польотів та поїздок різними видами транспорту, ніж нашим улюбленцям.

 

В руках заводчика є цінний інструмент впливу раннього глибокого формування реакцій на подразнення вестибулярного аналізатора – спеціальні вправи та тренінги, які адаптують природні особливості псових до потреб життя поруч з людиною.

 

Якщо пропустити цей момент та втратити час, власники спостерігатимуть сильні стресові явища у собак під час поїздок у машині: надмірне хвилювання, слинотечу, нудоту, тремор, виття, неспокійну поведінку та навіть важкі афективні стани.

 

Цьому легко запобігти, тому пропоную вам кілька тренінгів із загальної схеми розвитку високосоціального собаки.

 

Вправи можна починати з п’ятого дня від народження цуценяти.

 

 

 

1. Тренінг «вільне падіння»

 

Обережно, але надійно, зафіксуйте цуценя вздовж тіла долонями, переконавшись, що голова собаки також надійно фіксована і під час тренінгу не буде рухатись окремо від тіла цуценяти. Якщо цуценя завелике для ваших долонь, розмістіть його так, щоб голова та груди лежали на одній руці, все інше – на другій.

 

Підніміть цуценя на рівень грудей людини і потім швидко опустіть вниз – до рівня колін, імітуючи вільне падіння. Рух вгору робіть плавніше.

 

Увага! Ні в якому разі не можна підкидати цуценя!

 

Час одного підходу: до 3 с;

 

Кількість підходів за один тренінг: до 5 разів;

 

Перерва між підходами: 10–15 с;

 

Кількість тренінгів за день: 1–2 рази.

 

 

 

2. Тренінг «колисання»

 

Долонями надійно зафіксуйте цуценя вздовж тіла, переконавшись, що голова цуценяти також добре зафіксована. Якщо цуценя вже завелике для ваших долонь, розмістіть його так, щоб голова та груди лежали на одній долоні, все інше – на другій.

 

Робіть колисальні рухи із боку в бік – з різними амплітудами та частотою. Якщо вага цуценяти дозволяє – витягніть руки перед собою, якщо ні – тримайте ближче до грудей, але не притискайте цуценя до свого корпусу повністю, бо ваше тіло буде компенсувати частину корисного навантаження.

 

Час одного підходу: до 3 с;

 

Кількість підходів за один тренінг: до 5–8 разів;

 

Перерва між підходами: 15 с;

 

Кількість тренінгів за день: 1–2 рази.

 

 

 

3. Тренінг «поїздка в машині»

 

Покладіть цуценя на середину великого рушника. Складіть рушник, візьміть за краї і обережно почніть робити коливальні рухи вперед-назад, вгору-вниз – з невеликою амплітудою, імітуючи рух автомобіля.

 

Увага! Розумно підійдіть до цього завдання, контролюйте свої дії. Ми не готуємо цуценя до польотів у космос.

 

Починаючи з 30 дня життя цуценяти, час від часу возіть його в машині. Достатньо двічі-тричі на тиждень по 10–20 хвилин поїздки, щоб у собаки закріпились необхідні корисні навички на все життя.

 

Час одного підходу: до 5–7 с;

 

Кількість підходів за один тренінг: до 5 разів;

 

Перерва між підходами: 15 с;

 

Кількість тренінгів за день: 1 раз.

 

 

 

4. Тренінг «вібрація»

 

Покладіть цуценя на книжку або дощечку та руками імітуйте дрібну вібрацію предмета.

 

Старших за віком цуценят під час тренінгу варто заохочувати смаколиками.

 

Колись у таких тренінгах мені допомагала стара пральна машина. Тепер потрібно імітувати ситуації самостійно.

 

Час одного підходу: до 5–7 с;

 

Кількість підходів за один тренінг: до 5 разів;

 

Перерва між підходами: 15 с;

 

Кількість тренінгів за день: 1–2 рази.

 

 

 

 

Олександра БЕРЕГОВЕНКО, експерт FCI-КСУ, спеціаліст із формування

поведінки собак